Muzeum dýmek se nachází v památkově chráněném historickém stavení č.p. 61 s roubenou světnicí průčelím orientovaným směrem do náměstí. Na roubenou světnici navazuje kamenná část se zachovalou černou kuchyní a klenutou komorou a další hospodářské budovy. Zvenku se nachází podsíní na třech dřevěných sloupech, stavba je krytá dřevěným šindelem.
Dům byl postaven v první polovině 18. století a byl obýván do roku 1955. Kolem roku 1727 bylo vystaveno nově celé prosečské náměstí v dnešním tvaru s jednotnými dřevěnými přízemními domky a podsíňkami na dřevěných sloupech. 18. září 1868 došlo k velkému požáru, při kterém shořelo 54 stavení a 16 stodol. Původní dřevěné domky byly pak nahrazeny zděnými staveními. Tento historický domek je jediným dochovaným svědkem tohoto období.
V roce 2007 byla provedena rekonstrukce v dolní části obydlí. V bývalých chlévech vzniklo turistické informační centrum a ve stodole expozice dýmek. V roubené části stavby se nachází expozice historie města Proseč.
O deset let později byla v místě původní garáže za muzeem vystavěna zcela nová místnost, která je propojená se současnou expozicí dýmek.
Nově vzniklé prostory rozšiřují pohled na prosečské dýmky, nabízí unikátní expozici putování za historií dýmky, jež popisuje pěstování tabáku na americkém kontinentu, který se dostal do Evropy díky zámořským objevům. Byli to právě námořníci, kteří jako první zkoušeli dýmky kouřit na svých dlouhých cestách.
Dále je zde vyobrazena anatomie dýmky, dýmky v umění a nechybí ani koutek věnovaný detektivu Sherlocku Holmesovi.
Součástí expozice jsou i dýmky slavných osobností, které je Prosečskému muzeu věnovali. Vidět můžete dýmku Dušana Kleina, Jana Kanyzy, Stanislava Zindulky, Františka Filipovského a dalších.
Doplňující a zajímavé informace k jednotlivým exponátům a částem expozice nabídne návštěvníkům elektronický audio průvodce, který je k zapůjčení u obsluhy muzea.
Další informace:
- Turistická známka č. 2120
- Turistická vizitka č. 254
- GPS: 49°48'21.106"N, 16°6'57.744"E